Katolickie Centrum Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej w Krośnie, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej prowadzi:
-
Szkolenia w zakresie sprawowania pieczy zastępczej:
- Istniejących (funkcjonujących ) rodzin zastępczych – tematyka uzgadniana z PCPR.
- Kandydatów do pełnienia funkcji rodzin zastępczych spokrewnionych według programu autorskiego.
- Kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, rodziny zastępczej niezawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz dla kandydatów na dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego – 60 godzin dydaktycznych oraz 10 godzin praktyki.
- W przypadku kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz kandydatów na dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego – dodatkowo (poza pkt. 3) 15 godzin dydaktycznych.
- W przypadku kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej lub prowadzenia rodzinnego domu dziecka oraz kandydatów na dyrektora placówki opiekuńczo-wychowawczej typu rodzinnego, którzy będą sprawować opiekę i wychowanie nad dziećmi niepełnosprawnymi – dodatkowo (poza pkt. 3) 20 godzin dydaktycznych.
- W przypadku kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej, która będzie sprawować opiekę i wychowanie nad dziećmi umieszczonymi na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach nieletnich – dodatkowo (poza pkt. 3) 20 godzin dydaktycznych.
- W przypadku kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej zawodowej pełniącej funkcję pogotowia rodzinnego – dodatkowo (poza pkt. 3) 10 godzin dydaktycznych.
Szkolenia, o których mowa w pkt 3 – 7 prowadzone są w oparciu o program „Potrzebuję wsparcia” zatwierdzony decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej Nr 11/2018/RZ z dnia 10 października 2018 r.
-
Badania psychologiczno-pedagogiczne:
- Badania pedagogiczne (wywiady rodzinne) i psychologiczne, o których mowa w art. 76 ust. 4 pkt 13 ustawy, dotyczące kandydatów do sprawowania pieczy zastępczej, zakończone wydaniem opinii psychologicznej.
- Badania psychologiczne, połączone z wydaniem opinii o posiadaniu predyspozycji o motywacji do sprawowania pieczy zastępczej, o której mowa w art. 42 ust 1 pkt 5 lit. b.